بررسی جامع نرم افزار crm مایکروسافت

مایکروسافت crm

اگر به دنبال تهیۀ نرم افزار CRM برای پیشبرد بهتر اهداف کسب­‌وکارتان هستید، تنوع نرم‌­افزارهای موجود کار شما را در تصمیم­‌گیری برای خرید بهترین نرم‌­افزار crm سخت خواهدکرد. در کنار برندهای ایرانی که به فروش و ارائۀ خدمات نرم‌­افزارهای crm می­‌پردازند، نام برند مطرح مایکروسافت نیز مشاهده می­‌شود. بی­‌شک نرم افزار crm مایکروسافت یکی از بهترین crmها در جهان می­‌باشد. اما با توجه به شک و شبهه­‌هایی که در مورد این نرم‌­افزار وجود دارد، شاید شما هم برای تهیۀ آن مردد باشید. از این­‌رو در این مقاله قصد داریم به طور کامل این نرم‌­افزار را معرفی کنیم و صحت انتقادات وارد بر آن را نیز بررسی کنیم، تا شما بتوانید آگاهانه‌­تر این تصمیم مهم را اتخاذ کنید.

فهرست مطالب:

تاریخچه نرم افزار crm مایکروسافت
مایکروسافت crm چیست؟
چرا مایکروسافت داینامیک 365 را به عنوان crm انتخاب کنیم؟
باورهای اشتباه راجع‌به مایکروسافت crm
امکانات مایکروسافت crm
امکانات مایکروسافت crm بیت اند

تاریخچه نرم افزار crm مایکروسافت

تاریخچه نرم افزار crm مایکروسافت

مایکروسافت در سال 2001 کار خود را برای تولید مایکروسافت سی آر ام آغاز کرد و در سال 2003 اولین ورژن این نرم‌افزار را با نام Microsoft CRM  منتشر کرد.

در سال 2005 نسخۀ بعدی سی آر ام مایکروسافت منتشر شد. در این نسخه قابلیت‌هایی به نرم‌افزار اضافه شد که امکان سفارشی‌سازی نرم‌افزار را به دلخواه کاربر فراهم می‌کرد. با اضافه شدن این قابلیت‌ها نرم‌افزار به یک نرم‌افزار داینامیک تبدیل شد و به همین دلیل Microsoft Dynamics  نام گرفت. این اولین نسخه‌ای بود که مورد توجه مشتریان قرار گرفت.

قابلیت‌های سفارشی‌سازی مایکروسافت داینامیک crm و همچنین امکانات آن جهت یکپارچه شدن با سایر محصولات تجاری مایکروسافت در ورژن‌های بعدی افزایش و بهبود یافت، تا آنکه در سال 2016 نرم‌افزار داینامیک crm به Microsoft Dynamics 365 تغییر نام داد.

مایکروسافت crm چیست ؟

در خصوص اینکه Microsoft dynamics crm چیست، بهتر است برای این نرم‌­افزار به جای CRM از واژۀ XRM استفاده شود. چرا که CRM به نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری گفته می‌شود، اما نرم افزار dynamics 365 امکان ترکیب قابلیت‌های CRM و ERP را ایجاد کرده، در نتیجه این نرم‌افزار علاوه بر امکان مدیریت ارتباط با مشتری، قابلیت‌هایی برای مدیریت هر نوع فرآیند سازمانی دیگری را نیز فراهم کرده‌­است.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌به XRM و Dynamics 365 به مقالات زیر مراجعه کنید.

چرا مایکروسافت داینامیک 365 را به عنوان crm انتخاب کنیم؟

چرا مایکروسافت داینامیک 365 را به عنوان crm انتخاب کنیم؟

مزایای microsoft crm چیست ؟

1- رابط کاربری مایکروسافت crm

مایکروسافت نامی آشنا و برندی مطرح در صنعت نرم‌افزار است و همۀ ما حداقل از نرم‌افزارهای آفیس این برند استفاده کرده‌ایم، لذا مایکروسافت crm نیز که رابط کاربری آن شبیه به آفیس است، محیط آشنایی برای کاربر خواهد داشت. مزیت دیگر نرم افزار dynamics 365 این است که رابط کاربری آن قابلیت سفارشی‌سازی نیز دارد و می‌توانیم به سلیقه خود برای کاربرهای مختلف در سازمان رابط کاربری را متفاوت طراحی کنیم تا گروه‌های مختلف کاربری بنا به نیاز خود ساده‌تر با نرم‌افزار کار کنند.

2- یکپارچگی مایکروسافت crm

برخی از قابلیت‌هایی که در نرم افزار مایکروسافت داینامیک وجود دارد را ممکن است در دیگر نرم‌افزارها نیز مشاهده کنید، اما مزیت مایکروسافت داینامیک 365 آن است که تمامی این قابلیت‌ها و امکانات را به صورت یکجا و یکپارچه در یک نرم‌افزار به شما ارائه می‌دهد. درنتیجه با انتخاب مایکروسافت داینامیک تنها با داشتن یک برنامه می‌توانید نیازهای کسب‌وکار خود را پوشش دهید، به جای آنکه قرار باشد از چند نرم‌افزار استفاده کنید تا باهم بتوانند کار یک سیستم یکپارچه و قدرتمند را انجام دهند.

3- انعطاف‌پذیری مایکروسافت crm

با داینامیک365 شما crmی خواهید داشت که قابل تنظیم، انعطاف‌پذیر و متناسب با نیازهای شما و کسب‌وکارتان ‌است. داینامیک crm مجموعه‌ای از برنامه‌هاست که می‌تواند هر فرآیند تجاری را از فروش گرفته تا حسابداری و منابع انسانی مدیریت کند. بسته به نیازهای منحصر‌به‌فرد کسب‌و‌کارتان، شما می‌توانید از برنامه‌ها به صورت جداگانه یا با هم استفاده کنید. برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نه‌تنها به تنهایی عالی عمل می‌کنند بلکه بایکدیگر نیز حتی بهتر کار می‌کنند. شما تصمیم می‌گیرید با کدام برنامه شروع به کار کنید و در صورت نیاز برنامه‌های بیشتری را اضافه کنید. بنابراین می‌توانید بهترین راه‌حل را برای برآورده کردن نیازهای خود انتخاب کنید. به صورت کلی داینامیکس۳۶۵، می‌تواند همه نیازهای نرم‌افزاری شما را در بستری یکپارچه پاسخ دهد.

4- سفارشی‌سازی آسان مایکروسافت crm

مزیت مهم دیگر نرم افزار crm مایکروسافت این است که سفارشی‌سازی و توسعه این نرم‌افزار بدون نیاز به برنامه‌نویسی صورت می‌گیرد. یعنی شما بدون داشتن دانش کدنویسی و برحسب نیازتان می‌توانید بخش‌هایی را به این نرم‌افزار اضافه کنید، که این امر موجب تسریع کارها و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

5- عدم وابستگی به پیمانکار مایکروسافت crm

زمانی که شما یکی از نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری تولید ایران را تهیه می‌کنید در صورتی که از شرکت ارائه‌دهنده راضی نباشید، ناچارید سراغ شرکت دیگری رفته و نرم‌افزار دیگری خریداری کنید. اما با انتخاب مایکروسافت crm حتی در صورت راضی نبودن از شرکت ارائه‌دهندۀ خدمات، شما اجباری برای تعویض نرم‌افزار ندارید و می‌توانید فقط شرکتی که به شما خدمات می‌دهد را تعویض کنید. که در این صورت از دردسرهای اضافی و هزینه‌های غیرضروری نیز پیشگیری خواهد شد.

6- مایکروسافت crm بهترین crm در ایران

اگر به دنبال بهترین نرم‌افزار crm باشید، از میان نرم افزارهای سی‌آر‌ام  موجود در ایران و جهان، نرم افزار crm مایکروسافت قطعاً جایگاه ویژه‌ای دارد. گارتنر و فارستر دو موسسۀ معتبر هستند که هر ساله نرم‌افزارهای مختلف را ارزیابی و رده‌بندی می‌کنند. طبق ارزیابی این موسسات مایکروسافت crm همواره جز بهترین سی‌آر‌ام‌ها بوده. نتایج رده‌بندی گارتنر و فارستر در سال 2021 را در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید.

نمودار فارستر برای رده‌بندی نرم‌افزارهای حوزۀ فروش در سال 2021

مایکروسافت در 7 حوزۀ رتبه‌بندی‌های فارستر جزء لیدرها بوده، در این خصوص می‌توانید مقالات لینک زیر را مطالعه کنید.

نمودار گارتنر برای رده‌بندی نرم‌افزارهای crm در سال 2021

مایکروسافت در 5 تا از مربع‌های جادویی گارتنر جزء لیدرها بوده، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

باورهای اشتباه راجع‌به نرم افزار crm مایکروسافت

1- مایکروسافت سی آر ام کرک شده است.

یکی از ایراداتی که به مایکروسافت crm گرفته می‌شود نداشتن لایسنس و کرک شده بودن نرم‌افزار مورد استفاده در ایران می‌باشد. این ادعا صحت ندارد و ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که نرم‌افزاری که شرکت بیت اند در اختیار شما قرار می‌دهد کرک شده نیست. همچنین بیت اند در خصوص تهیۀ لایسنس دو راه را به شما پیشنهاد می­دهد:

 1. شما در صورت تمایل می‌توانید برای خرید لایسنس قانونی این نرم‌افزار اقدام کنید. البته بایستی توجه داشته‌باشید که هزینه‌ی خرید لایسنس نسبتاً بالاست.
 2. راه دیگر که مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز می‌باشد، این است که از لایسنس معتبری که بیت اند به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده‌کنید.

همچنین لازم به ذکر است که در صورت رفع تحریم‌ها و حضور رسمی پارتنرهای مایکروسافت در ایران، در صورتی که تمایل به خرید لایسنس داشته‌باشید، می‌توانید پس از خرید لایسنس آن را با نسخه‌ای که از ما تهیه می‌کنید، جایگزین کنید و مشکلی در این خصوص برای شما ایجاد نخواهد شد.

2- مناسب نبودن مایکروسافت سی آر ام برای کسب‌وکارهای ایرانی به دلایلی مانند نداشتن زبان فارسی یا تقویم شمسی و… یا هزینه زیاد برای افزودن این قابلیت­‌ها به نرم­‌افزار

داینامیک crm از 38 زبان زنده دنیا پشتیبانی می­کند که به دلیل تحریم‌­ها فارسی جز این زبان­‌ها نمی­‌باشد. اما در این خصوص جای نگرانی نیست، چرا که می‌­توانید از crm مایکروسافت فارسی بیت اند استفاده کنید. با نصب فارسی ساز &Bit تمام محیط نرم­‌افزار حتی فرم‌­ها، جداول، نمودارها، و… فارسی خواهند بود و تقویم نیز قابلیت شمسی‌سازی را دارد.

همچنین راجع به هزینۀ فارسی سازی نرم‌­افزار نیز لازم به ذکر است که اگرچه این کار هزینه خواهد داشت، اما این هزینه نسبت به آنچه که بدست می‌­آورید، به هیچ عنوان زیاد نیست. به علاوه آنکه شما به هر حال برای تهیۀ هر نوع نرم‌­افزار CRMی باید هزینه کنید.

امکانات مایکروسافت crm

امکانات مایکروسافت crm

سی آر ام مایکروسافت شامل برنامه‌­هایی می‌باشد، که در 5 حوزۀ زیر می‌­توانند به شما کمک کنند:

1- نقش مایکروسافت داینامیک 365 در بازاریابی

 • الویت‌بندی سرنخ‌ها به کمک ماژول‌های امتیازدهی سرنخ‌ها و پرورش سرنخ‌­های آمادۀ فروش
 • ایجاد کمپین‌های بازاریابی در کانال‌های متفاوت مانند ایمیل مارکتینگ، کمپین‌های پیامکی، تلفنی و…
 • بدست آوردن بینش صحیح نسبت به شهرت برندتان و اقدام به فروش بر اساس داده‌های موجود در زمان حال
 • ساختن داشبوردهای سفارشی برای آنالیز کردن داده‌هایی که بیشترین اهمیت را برای کسب‌وکار شما دارند

در مورد امکانات بازاریابی داینامیک crm بیشتر بخوانید:

2- نقش مایکروسافت داینامیک 365 در فروش

 • شخصی‌سازی تجربه‌ی خریدار با سفارش‌سازی مسیر مشتری بر اساس اقداماتی که انجام می‌دهد.
 • مشتریان و همچنین چشم‌انداز درست را پیدا کنید.
 • عوامل گذشته را اندازه­‌گیری کرده و شاخص‌­های برجسته را برای آینده مشخص کنید.
 • با مقایسه و تحلیل رقبای خود، برنامه‌ها و استراتژی فروش خود را بهتر جهت‌دهی کنید.
 • فراتر از اتوماسیون نیروی فروش پیش روید تا بهتر نیازهای مشتری را درک کنید، موثرتر عمل کنید و در معاملات بیشتری برنده شوید.

در مورد امکانات فروش داینامیک crm بیشتر بخوانید:

3- نقش مایکروسافت داینامیک 365 در خدمات مشتریان

 • اجازه دهید مشتریان از طریق گزینه‌های پشتیبانی کانال‌های مختلف راحت و سریع با شما در تماس باشند.
 • با استفاده از اتوماسیون هوشمند، اقدامات نمایندگان را به سمت نتایج مطلوب هدایت کنید.
 • بر اساس فیدبک‌های نظرسنجی، انجمن‌های گفتگو و گوش دادن به انتقاد دیگران، خدمات خود را بهبود دهید.
 • با داشتن دید کامل از مشتری، با هر تعاملی ارزش بیافرینید.

در مورد خدمات مشتریان داینامیک crm بیشتر بخوانید:

4- نقش مایکروسافت داینامیک 365 در خدمات در محل

 • به نمایندگان خود قدرت دهید تا تجربه بهتری برای مشتریان ایجاد کنند.
 • از اینترنت اشیا برای تشخیص و حل سریعتر مشکلات استفاده کنید.
 • برای مشتریان امکان ردیابی مکان تکنیسین‌ها را در هر لحظه و امکان یادآوری قرار ملاقات‌ها را فراهم کنید.
 • به مشتریان اجازه دهید قرارهای خود را برنامه‌ریزی کنند و خدمات را با پورتال مشتری نظارت کنند.
 • با فهمیدن ترجیحات و پیشینه‌ی مشتریان، به آن­‌ها سرویس‌های شخصی‌سازی‌شده ارائه دهید.

در مورد خدمات در محل داینامیک crm بیشتر بخوانید:

5- نقش مایکروسافت داینامیک 365 در اتوماسیون خدمات پروژه

 • هزینه‌ها و درآمد را با استفاده از قابلیت‌های برنامه‌­ریزی قوی پروژه و داشبوردهای بصری مشخص کنید.
 • با استفاده از مدل ارائه خدمات مشتری محور، اعتماد مشتری را تقویت کنید.
 • فرآیند قراردادها را ساده کرده و از طریق یک پورتال مطمئن با مشتریان همکاری کنید.
 • سودآوری پروژه را با ابزارهای برنامه‌­ریزی و تجزیه و تحلیل بهبود دهید.
 • به کارکنان خود این امکان را بدهید که تقاضای منابع را پیش­بینی کرده و با ابزارهای مشارکتی مناسب کسب­‌وکار شما کار کنند.

امکانات مایکروسافت crm بیت اند

علاوه بر امکاناتی که خود مایکروسافت داینامیک crm دارد، بیت اند نیز ماژول‌­هایی را طراحی کرده و تحت عنوان محصول ارائه می‌دهد. چند مورد از پرکاربردترین آن­ها را در ادامه مشاهده می­کنید.

بیت اند خدمات مایکروسافت سی آر ام را به دو صورت ابری و محلی ارائه می­دهد. این دو نسخه از نظر امکانات تفاوتی با یکدیگر ندارند، اما سرویس ابری بسیار مقرون به صرفه‌­تر می‌­باشد.

در صورتی که هنوز برای تهیۀ مایکروسافت crm مردد هستید، چرا ابتدا نسخۀ ابری نرم­‌افزار را به صورت رایگان امتحان نمی‌­کنید؟