Microsoft Dynamics 365 چیست؟

microsoft dynamics 365 چیست

به منظور مدیریت امور شرکت‌ها اعم از تجارت‌های بزرگ و یا کسب و کارهای نوپا سیستم‌های نرم‌افزاری متعددی به کار می‌رود. اما زمانی که به مدیریت تعاملات می‌رسیم قطعا  با نرم افزارهای ‌crm، تیکتینگ، EPR و انواع پلن‌های فروش و بازاریابی مواجه خواهیم شد. در مقاله نرم افزار crm  چیست در مورد ورود مایکروسافت به این عرصه و تحولات اساسی که در این حوزه ایجاد کرد، به تفصیل صحبت کردیم. مایکروسافت محصول خود را با نام microsoft dynamics 365  عرضه کرد و در آخرین ویرایش – نسخه 2016 – به خوبی آن را ارتقا داد. این نرم افزار به طور کامل خدمات مربوط به CRM  و ‌‌EPR را با هم ادغام می‌کند و یک پلتفرم جامع و دقیق را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار ‌می‌دهد. ما در این  مقاله تصمیم داریم تا بگوییم  microsoft dynamics 365 چیست و چطور با  کمک آن در بازار رقبا پیروز می‌شوید.

 

Dynamics 365 مجموعه ای از برنامه های تجاری و کاربردی هوشمند است که به شما کمک می کند تا تمامی جنبه‌های کسب و کار خود را اداره کرده و با پیش بینی و پیش گیری از اتفاقات آینده شاهد نتایج بهتری باشید.

تمامی کسب و کارتان را به هم متصل کنید

دنیای اقتصاد

با به اشتراک گذاشتن یکپارچه داده‌های بخش‌های مختلف سازمان خود موانع سازمانی را برداشته و  با تجمیع آن یک منبع موثق واحد برای سازمان خود بسازید.

دنیای اقتصاد چگونه با بهره‌گیری از Dynamics 365 بر موانع سازمانی خود چیره شد؟

از داده‌های خود به درستی استفاده کنید

para 2.jpg

داده‌های سازمان و مشتریان خود را در یک محل جمع کرده و روند توزیع کارها را راحت‌تر کنید.

کمیته پارا المپیک چگونه با سفارشی سازی Dynamics 365 عملکرد سازمانی خود را بهبود داد؟

microsoft dynamics چیست Microsoft dynamics، مجموعه‌ای از برنامه‌ها و خدمات است که برای مدیریت امور تجاری و ترغیب مشتریان وکارمندان طراحی شده است. این ابزار تلفیق نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان CRM و  برنامه منابع سازمانی ERP) Enterprise Resource Planning) می باشد و علاوه بر این با استفاده از هوش مصنوعی داده‌ها و کسب و کار  شما را آنالیز می‌کند. نسخه های مختلفDynamics 365  قابلیت‌های کاربردی متعددی از جمله خدمات مالی، خدمات عمومی، فروش، خدمات عملیاتی، بازاریابی، اتوماسیون خدمات پروژه و خدمات به مشتریان را در یک برنامه جامع ارائه می‌کند. البته این برنامه‌ها  به صورت مجزا و مستقل نیز قابل استفاده هستند و هر شرکتی متناسب با نیازهای خود می‌تواند یک یا چند مورد از آن را خریداری کند. هر برنامه به صورت جداگانه عملکرد بسیار خوبی دارد اما در صورتی که برنامه‌ها به صورت یکپارچه استفاده شوند نتایج آن موثرتر خواهد بود. این ویژگی برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار مهم است.

داینامیک ۳۶۵ نقطه‌ی شروعی برای سازمان‌ها خواهد بود که تجارتشان را با اطمینان و به آسانی سازماندهی کنند.

مسیر تحول microsoft dynamics 365 چیست​

این محصول قبل از اینکه در اواخر سال 2016 به  Microsoft Dynamics 365 تغییر نام دهد، Microsoft Dynamics CRM نام داشت. Microsoft CRM در سال ۲۰۰۳ منتشر شد و در سال ۲۰۰۵ نسخه‌ی دوم با نام Microsoft Dynamic ارائه شد.

در سال 2007 با افزودن موتور گردش کار و امکانات وسیع طراحی فرم و گزارش‌سازی، به چیزی بیش از یک نرم‌افزار ارتباط با مشتریان تبدیل شد که پیاده سازی هر فرآیند کاری امکان پذیر می‌کرد.

موفقیت این محصول به حدی بود که به سرعت در تمام رتبه بندی های جهانی و حوزه راهکارهای سازمانی تبدیل به یک لیدر شد و همین موضوع منجر به آن شد که مایکروسافت سرمایه گذاری عظیمی را روی این محصول آغاز کند. بعد از آن نسخه های 2013، 2015 و 2016 dynamics 365  یکی پس از دیگری با انبوهی از امکانات تازه ارائه شدند.

میزبانی ابری یا پیش فرض microsoft dynamics 365 چیست؟​

مایکروسافت نرم افزار  Microsoft dynamics را  بر روی محیط Microsoft Azure پیاده‌سازی کرده است.  با توجه به رشد چشمگیر فضای ابری و امکاناتی که  در  بستر ابری در اختیار کاربران قرار می گیرد این نرم افزار با دو میزبانی ابری و پیش فرض ارائه می‌شود. اما با توجه به اینکه فضای ابری مایکروسافت در ایران به درستی قابل استفاده نیست شرکت Bit& محیط ابری شبیه سازی شده با همان امکانات را در اختیار شما قرار می دهد.

اما شما این امکان را دارید با توجه به نوع کسب و کار و نیازهای سازمان یکی از این دو میزبانی را انتخاب کنید. در زیر با یک مقایسه کلی شرح داده ایم که تفاوت‌ها و مزایای بستر ابری و پیش فرض microsoft dynamics 365 چیست تا آگاهی لازم برای انتخاب را کسب کنید.

نصبی یا پیش فرض CRM

 1. پردازش‌های backend (مانند سرورهای برنامه، نصب، اجرا، پایگاه داده، مجوز و… توسط شرکت خریدار، مدیریت می‌شوند.
 2.  در مکان نصب سرور می‌توان به سیستم متصل شد.
 3. به یک تیم فنی برای نصب، محافظت و کار با نرم افزار نیاز است.
 4. از امکان سفارشی سازی و نصب قابلیت‌های اضافی بیشتری برخوردار است.
 5. توانایی کاملی برای مدیریت دیتا بیس به خریدار می‌دهد.
 6. هیچ محدودیتی برای ‌ذخیره‌سازی داده ندارد، چرا که نرم افزار  بر روی سرورهای خریدار نصب می‌شود.
 7. هزینه‌های اضافی برای راه‌اندازی و محافظت را در بر دارد.

  ابری CRM

 1. نرم افزار بر روی فضای ابری bit& قرار دارد و تمام سرورها و پایگاه‌های داده. توسط ما مدیریت می‌شوند.
 2. به یک دستگاه یا مکان خاصی محدود نیست.
 3. سریع و در چند روز راه اندازی می‌شود و تنها به خرید اشتراک نیاز دارد و البته شما نیازی به تیم فنی ندارید.
 4. امکان سفارشی سازی و نصب قابلیت‌های اضافی کمتری را فراهم می‌کند.
 5. امکان پشتیبان گیری دستی و بازیابی داده‌ها را نمی‌دهد. با این حال روزانه پشتیبان‌گیری از پایگاه داده توسط میزبان انجام می‌شود.
 6. برنامه‌های مختلفی بر اساس محدودیت  ذخیره سازی داده مانند 5 گیگابایت، 20 گیگابایت و غیره دارد.
 7.  هزینه‌ی کمتری دارد و قابلیت هایی مانند تجریه و تحلیل داده و شبکه‌ های اجتماعی را فراهم می‌کند.

فضای ابری، امکان کنترل و استاندارد سازی بیشتری را در توسعه نرم افزار می‌دهد با این حال سازمان‌هایی که به دنبال CRM سفارشی هستند، on-premise  را ترجیح می‌دهند، چون در این صورت از قابلیت‌های یکپارچه سازی و سفارشی سازی آن برای ساختن یک نرم افزار منعطف و شخصی بهره می‌برید.

microsoft dynamics crm چطور در پیروزی تجارت شما موثر است؟​​

می‌خواهیم بررسی کنیم که نقش microsoft dynamics 365 چیست و استفاده از آن در مدیریت، فروش و بازاریابی چگونه به دستیابی سود بیشتر و موفقیت کسب و کار منجر می‌شود.

یکپارچه سازی تمام بخش های سازمان و مراکز داده.

سرویس‌های نرم‌افزاری اغلب قابلیت‌های خود را به صورت جداگانه در اختیار قرار می‌دهند. در این صورت شرکت‌ها مجبور به جمع آوری و ذخیره‌سازی اطلاعات مختلف خواهد بود. اما  Microsoft dynamics ، CDS دیتابیس ابری مایکروسافت را در اختیار دارد که به صورت ایمن یک مجموعه‌ی واحد از اطلاعات را ارائه می‌کند. تمام بخش‌های سازمان می‌توانند با این مرکز اطلاعاتی در ارتباط باشند.

به متخصص it برای سفارشی سازی و تغیرات نیاز ندارید.

کاربران امروزی  به خدمات مبتنی بر استانداردها راضی نیستند و به دنبال کاربری‌های شخصی سازی شده هستند. Microsoft Power Platform معماری منعطفی دارد که به سادگی تنها با چند کلیک می‌توانید برنامه‌ای را بسازید که  برای کسب وکار یا سازمان شما منحصر بفرد باشد. برای این سفارشی سازی به دانش IT نیازی ندارید و با استفاده از گزینه‌های متنوع بصری می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

گزارش های دقیق و قدرتمند بگیرید

با استفاده از  Power BI تجزیه و تحلیل داده‌ها، با یک رابط کاربری مناسب صورت می‌گیرد که به کمک microsoft dynamics crm    فرآیند کسب و کار شرکت  به سادگی آنالیز می‌شود. همچنین ابزارهای هوش مصنوعی برای شناسایی رفتارهای مشتری و ارائه امتیازدهی یا اولویت بندی در اختیار شما قرار می گیرد.همچنین با ادغام سرور SQL و dynamics 365 ، ابزار گزارش سازی قوی  در اختیار خواهید داشت که با تحلیل دقیق یک گزارش بصری برای تصمیم‌گیری‌های مدیران و کارکنان ارايه می‌کند.

موفقیت را با متصل کردن تمامی بخش‌های سازمان به هم تضمین کنید.

   99.9% Microsoft dynamics 365  در دسترس همه است

 Microsoft dynamics 99.9 درصد در دسترس کاربران است. به دلیل بهر‌ه‌مندی این نرم افزار از  بافت ابری گسترده و مراکز داده، کاربر در هر نقطه جغرافیایی که باشد می تواند به سهولت از آن استفاده کند. همچنین می توانید اطلاعات خود را  با کمترین تاخیر در میزبانی، در نزدیکترین منطقه نسبت به کاربران در اختیارشان قرار دهید.

dynamics 365 با انواع برنامه‌ها سازگار است

microsoft dynamics crm  با سیستم‌عامل‌های اندروید، iOS  و ویندوز فون سازگار است. همچنین در شرایطی که قطع ارتباط رخ می دهد به صورت آفلاین می‌توان از برنامه استفاده کرد. با این مزیت نگران از دست دادن اطلاعات نخواهید بود و در هر دستگاهی قابلیت استفاده از برنامه وجود دارد.

هوشمندانه و متناسب با نیاز روز مشتری تجارت کنید

Dynamics 365 مجموعه ای از برنامه های تجاری و کاربردی هوشمند است که به شما کمک می کند تا تمامی جنبه‌های کسب و کار خود را اداره کنید  و با پیش بینی و پیش گیری از اتفاقات آینده، شاهد نتایج بهتری باشید.

microsoft dynamics 365 یک بسته‌ی کامل از تمام توابع مدیریتی تجاری است که متناسب با نیازهای کاربران ارائه می‌شود.

به سرویس‌های ارتباطی و مدیریتی وصل ‌شوید.

مایکروسافت crm امکان دسترسی به ابزارهای لازم برای مدیریت تعاملات شرکت و سیستم‌های ادوبی، SAP ، Excel و حتی شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین و توئیتر، تلگرام را فراهم می‌کند.

احترام به حقوق مشتری با microsoft dynamics crm

سرویس‌های موجود در365 Microsoft dynamics با استانداردهای مربوط به حفاظت از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران مطابقت دارد. این امر امنیت و حریم خصوصی کاربران را تامین می‌کند.

امنیت بالای اطلاعات با microsoft dynamics 365

تغییر سطح دسترسی و اعمال قوانین خاص، این امکان را می دهد تا می‌توان اطلاعات را در دسترس افراد به خصوصی قرار دهید. همچنین می توانید با استفاده از رمزگذاری، از اطلاعات در برابر انتقال یا مشاهده‌های غیر مجاز محافظت کنید.

ویژگی دو نسخه‌ی مختلف microsoft crm چیست ؟​

مایکروسافت داینامیک در دو نسخه تجاری (Business) و پیشرفته سازمانی (Enterprise) عرضه می‎‌شود. هر کدام از این نسخه‌ها ماژول‌های مختلفی ارائه می‌کند که در  پیشرفت و متمایز شدن تجارت  مناسب هستند. در یک نگاه کلی اساره می کنیم که ویژگی های هر کدام از نسخه های microsoft dynamics 365 چیست.

ویرایش Enterprise

قدرت عملکرد بالای این نسخه ناشی از ترکیب Microsoft Dynamics AX و Microsoft Dynamics CRM است. اگر شرکت‌ی با تعداد کارمندانی بیشتر از 250 نفر دارید این نسخه در پیشبرد مدیریت نقش بزرگی ایفا می کند و دارای ماژول‌های زیر است.

عملکرد (Operations)

فروش (Sales)

بازاریابی (Marketing): 

خدمات مشتری (Customer Service).

خدمات پروژه (Project Service)

سرویس فیلد (Field Service)

ویرایش تجاری

این ویرایش برای شرکت‌هایی که بین ۱۰ تا ۲۵۰ کارمند دارند، تعبیه شده که به نوبه‌ی خود در میزان فروش و بازاریابی موثر است. ماژول‌های این نسخه شامل موارد زیر می‌شود:

 

مالی (Financials)

فروش (Sales)

بازاریابی (marketing)

مقایسه ویرایش تجاری و ویرایش پیشرفته   microsoft dynamics 365

ماژول

 1. امور مالی و عملیات
 2. فروش
 3. بازاریابی
 4. خدمات مشتری
 5. خدمات اتوماسیون پروژه
 6. خدمات میدانی یا خدمت در محل
 7. خرده فروشی
 8. استعداد و منابع انسانی

ویرایش تجاری

 1. عملکرد محدود
 2. عملکرد محدود
 3.  عملکرد محدود
 4. عملکرد محدود
 5. شامل نمی شود
 6. شامل نمی شود
 7. شامل نمی شود
 8. شامل نمی شود

ویرایش پیشرفته

 1. عملکرد گسترده
 2. عملکرد کامل
 3. عملکرد کامل
 4. عملکرد کامل
 5. عملکرد کامل
 6. عملکرد کامل
 7. عملکرد کامل
 8. عملکرد کامل

کاربردی ترین ماژول های microsoft dynamics 365 چیست

در ادامه‌ی بررسی اینکه  microsoft dynamics 365 چیست به بررسی به روزسانی‌های  ماژول‌های شناخته شده‌ی آن می‌پردازیم. در نرم افزار microsoft dynamics‌ crm  همواره به ارائه‌ی ابزارهایی که  در مدیریت کسب و کار و افزایش سود  آوری توجه می شود. دراین بخش توضیح خواهیم داد که هر کدام از این ماژول‌ها چگونه به تمایز شما با رقبا منجر می‌شود.

با ماژول بازاریابی، هوشمندانه بازاریابی کنید

sales-man

نقش هوش و ابزارهای حرفه ای به روز در فعالیت های تجاری و به خصوص بازاریابی بر همه روشن است. ماژول بازاریابی با دینامیک 365  باتوجه به امکاناتی که در اختیارتان قرار می دهد از شناسایی سرنخ تا تبدیل آن به مشتریان باشگاه وفاداری مشتریان را پشتیبانی می کند.

با به کارگیری این ماژول  علاوه بر اینکه سود بیشتری کسب می کنید، فعالیت‌های بازاریابی را با اتوماسیون و متناسب با تغییرات بازار انجام خواهید داد. خدماتی که توسط بازاریابی  microsoft dynamics crm   ارائه می‌شود عبارتند از:

 • بازاریابی از طریق ایمیل
 • مدیریت کمپین‌ها و همچنین جمع آوری داده‌ها
 • برنامه ریزی رویدادها
 • ارزیابی فعالیت‌ها و آنالیز عملکرد تیم بازاریابی

درباره فروش با Dynamics 365 بیشتر بدانید

درباره بازاریابی با Dynamics 365 بیشتر بدانید

ماژول فروش در microsoft dynamics 365 چیست​

sales.jpg

ماژول Dynamics 365 for Sales هرآنچه که برای  ایجاد یک فرآیند فروش منسجم و مدیریت آن نیاز است در اختیارتان قرار می‌دهد. این ماژول اطلاعاتی را در مورد مشتریان احتمالی، بهره وری فروش و معیارهای ارزیابی عملکرد ارائه می دهد. بدین ترتیب

 • فروش هوشمندتری را تجربه می‌کنید.
 • فروشندگان خود را برای ایجاد روابط معنادار و شخصی‌سازی شده توانمند می‌کنید.
 • با استفاده از هوش مصنوعی بهره وری فروشنده و میزان فروش را بهبود می‌دهید.

ارتقا عملکرد مالی با ماژول امور مالی و عملیات

iStock 850853494 1024x683.jpg

اگر بخواهید سیستم زنجیره تامین خود را ساده و اتوماتیک کنید، این ماژول به کمک شما می آید. ماژول مالی و عملیات مدیریت مالی شامل ابزارهای گزارش‌دهی و آنالیز  و در عین حال ابزارهای تولیدی است. بنابراین برای برنامه‌ریزی تولید، مدیریت هزینه، مدیریت پروژه، و ابزارهای کنترل انبار و هرآنچه برای مدیریت زنجیره تامین نیاز است به کار می رود. این ماژول کارهای زیر را برای تجارت شما انجام می دهد:

 • ارتقا عملکرد مالی
 • ایجاد گزارش‌های جامع
 • بهبود سودآوری
 • انتخاب فرآیندهای تولید مناسب و بهبود تولید
 • مدیریت منابع
 • افزایش کیفیت و رضایت مشتری

خدمات پس از فروش خلاقانه و به روز​

customer-service-8

نوآوری داخلی این ماژول خدمات پس از فروش را سریع‌تر و شخصی‌تر  ارائه می‌کند. این امر ارزش بیشتری را به ارتباطات با مشتریان  می‌افزاید و جلب رضایت آنها را به همراه دارد. امروزه ابزارهی ارزشمند است که تعامل دوطرفه را با مشتری آسان‌تر انجام دهد. ماژول خدمات مشتری به شما امکان می دهد:

 • در هر دستگاه یا کانالی با مشتریان تعامل داشته باشید.
 • از ایرادات محصول یا خدمت خود سریعتر آگاه شوید.
 • سرعت پاسخگویی به مشتریان خود را افزایش دهید.
 • با استفاده از داده ها و اطلاعات هوشمند برای تغییر نحوه ارائه خدمات، به طور مداوم پیشرفت کنید

 و در عین حال هزینه خدمات را کاهش دهید.

درباره خدمات پس از فروش به کمک Dynamics 365 بیشتر بدانید

تجارت خرده فروشی موفق

China e commerce illustration.png

برای تجارت‌های خرده فروشی ماژول Dynamics 365 for Commerce به شما این امکان را می دهد که عملیات پشتیبانی و درون فروشگاهی برند خود را مدیریت کنید.  این ماژول ایده آل برای خرده فروشان کارهای زیر را برای شما انجام می‌دهد:

 • مدیریت چندین فروشگاه به طور موثر
 • افزایش فروش و سود بالاتر
 • نوآوری وهمگام‌سازی با نیازهای در حال تغییر مشتریان
 • کاهش هزینه ها
 • و بهینه‌سازی استفاده از منابع موجود

مدیریت پروژه پیچیده با ماژول اتوماسیون خدمات پروژه

download

ماژول اتوماسیون خدمات پروژه این امکان را می‌دهد که با بهینه‌سازی و افزایش کارآمدی، فرآیند مدیریت پروژه به آسانی انجام شود و با مدیریت بودجه، سودآوری و رشد کسب و کار را افزایش دهید. این ماژول  در برنامه ریزی پروژه، برنامه ریزی منابع، مدیریت زمان و هزینه و تجزیه و تحلیل فرآیند موثر است.

نقش ماژول منابع انسانی در Microsoft dynamics چیست

Human Resource Management 1.jpg

استخدام و مدیریت منابع انسانی از نقاط کلیدی در موفقیت یک کسب و کار است. با استفاده از این ماژول حوزه های منابع انسانی از جذب، استخدام تا مدیریت برنامه‌های منابع انسانی شکل می‌گیرد. Dynamics 365 for Talent  با ترکیب آفیس 365 و لینکدین در  جذب نیروی کار کمک می‌کند. از طرفی با جمع‌آوری اطلاعات در یک مرکز داده و ارائه‌ی ابزارهایی جهت مدیریت حقوق، مرخصی، آموزش و غیره در مدیریت منابع انسانی موثر است.

خدمات در محل ممتد و دقیق

Field-Service-Tablets
این ماژول  به سازمان ها کمک می کند تا سرویس های داخلی و تکنسین ها را به محل استقرار مشتری ارائه دهند. بدین ترتیب می‌توانید
 
 • مشکلات محصول یا خدمت خود را از راه دور به کمک IOT تشخیص دهید.

 • مشکلات را قبل از وقوع حل کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید.

 • خدمات در محل به موقع و پیشگیرانه ارائه دهید.

 • سفارشات کاری، زمان بندی و ارسال را به صورت خودکار انجام دهید.

 • اولویت‌ها، مسیر و سوابق مشتری را برای ارائه خدمات در دسترس است.

 • قیمت ها، قراردادها و اطلاعات را به سرعت و به راحتی به اشتراک بگذارید.

 • استفاده از یک نرم افزار به جای استفاده مجزا از نرم افزارهای انبارداری، مدیریت پروژه و …..

 • استفاده از یک نرم افزار به جای استفاده مجزا از نرم افزارهای انبارداری، مدیریت پروژه و …..

   

  درباره خدمات در محل به کمک Dynamics 365 بیشتر بدانید

این اعلان را به اشتراک گذارید