بررسی معایب و مزایای نت سوئیت

معرفی نت سوئیت

در ابتدا به معرفی کامل نت سوئیت (Netsuite) می‌پردازیم و از ابعاد گوناگون، آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این شرکت یک بسته‌ی نرم افزاری را در بازار عرضه کرد که شامل چندین نرم افزار بود.نرم افزار مدیریت منابع انسانی و نرم افزار CRM از مهمترین بخش های این بسته است.

در ادامه‌ی این مقاله از بیت اند، نت سوئیت را معرفی خواهیم کرد و از شرکا و رقبای این شرکت و نقاط ضعف و قدرت آن خواهیم گفت.

تاریخچه‌ی مختصری از شرکت نت سوئیت

درواقع نت سوئیت، نام یک شرکت نرم افزاری و از شرکای مهم شرکت اوراکل است. در ابتدای تاسیس NetLedger نام داشت. موسس این شرکت، ایوان گلدبرگ در سال 1998 با همکاری و حمایت لاورنس جی الیسون، موسس و از مدیران شرکت اوراکل و سرمایه گذاری شرکت‌های StarVest Partners و UBS PaineWebber، این شرکت را راه اندازی کرد. الیسون هم اکنون بزرگترین سهامدار این شرکت است.

با گذشت مدتی، نام شرکت به Oracle Small Business Suite تغییر کرد و در نهایت در سال 2007 با عرضه‌ی عمومی سهام شرکت برای نخستین بار در بورس، نام شرکت به NetSuite تغییر یافت تا کار خود را رسما به عنوان یک شرکت تجاری آغاز کند.

 

ERP-NetSuite
ماژول ERP

همکاری با شرکت دل

مدتی بعد با شرکت دل قرارداد همکاری در زمینه‌ی فروش نرم‏ افزار برنامه ‏ریزی منابع سازمانی (ERP) را امضا کرد. بر اساس این قرارداد، شرکت دل کار یکپارچه ‏سازی نرم ‏افزار برنامه ‏ریزی منابع سازمانی  را برعهده گرفت.

این دو شرکت، قبل تر نیز با یکدیگر در زمینه‌ی یکپارچه‏ سازی خدمات پردازش ابری شرکت دل که به بومی (Boomi) مشهور است، همکاری می‌‏کردند.

همکاری بین دل و Netsuite شبیه همکاری شرکت مایکروسافت و شرکایش در زمینه فروش راهکارهای داینامیک ایی‏ آر پی (Dynamics ERP) خواهد بود.بدین طریق که شرکت دل نیز همانند شرکای مایکروسافت با مشتریان این راهکار در ارتباط خواهد بود و نه شرکت نت‏ سوئیت.

کاربران این نرم‏ افزار به درگاه خدمات پشتیبانی Netsuite دسترسی خواهند داشت، اما عمده تماس‏‌ها و تعاملات آن‌ها با شرکت دل خواهد بود.

مشاهده بیشتر: بررسی تفاوت crm مدیریت ارتباط با مشتری با erp برنامه ریزی منابع سازمانی

راهکار شرکت NetSuite

این شرکت به تازگی، راهکاری جدید برای برنامه‌ریزی منابع انسانی (ERP) در شرکت‌های بزرگ معرفی کرده است. این راهکار، بخشی از بسته‌ی نرم افزاری وان ورلد است که به نرم افزار دولایه برنامه ریزی منابع سازمانی معروف است.

بسته‌یOneWorld ، بسته‌ی نرم افزاری شرکت Netsuite و دارای قابلیت‌های تحلیلی در زمینه‌ی راهکارهای مدیریت و برنامه ریزی منابع انسانی است. همچنین از بیش از 19 زبان و 190 واحد پولی نیز پشتیبانی می‌کند.

این راهکار جدید، هم با پلتفرم شرکت اوراکل (Oracle) یکپارچه شده و هم تحت فناوری پردازش ابری ارائه شده است.

یکپارچه‌گی این نرم افزار با راهکارهای اوراکل، این مزیت را دارد که کاربران بتوانند همزمان تمامی زیرشاخه‌های شرکت را مدیریت کنند.

Netsuite  در گردهمایی بزرگ اُپن ولد اوراکل این راهکار جدید را معرفی کرد. در واقع این راهکار، مناسب شرکت‌های با مقیاس بزرگی است که دارای بخش‌های متعدد هستند و قصد دارند این بخش‌ها را به بهترین نحو مدیریت کنند.

netsuite
نمایی از نرم افزار NetSuite

مزایای نت سوئیت

بر اساس رتبه بندی گارتنر، این شرکت در میان شرکت‌های عرضه کننده‌ی راهکارهای مالی و مدیریتی، ‌‌بیشترین پیشرفت را در بازه‌ی سال‌های 2008 تا 2010 در انگلیس و استرالیا داشته است.

هم اکنون نیز، با بیش از 1000 نیروی متخصص، دارای شعبات مختلفی در شهرهای کالیفرنیا، کلورادو، بوستون و ماساچوست آمریکا، تورنتوی کانادا، جمهوری چک، بریتانیا، فیلیپین، ژاپن، سنگاپور، هنگ کنگ و استرالیا است.

در سال 2011، نرم افزار Netsuite به عنوان برترین نرم افزار مدیریت مالی توسط انجمن صنعت نرم افزار  (SIIA) معرفی شد.

در سال 2021 نیز این انجمن، چندین جایزه به نرم افزار Netsuite اعطا کرد. که این جوایز به ترتیب به NetSuite OneWorld به عنوان بهترین سیستم نرم افزاری تجاری اهدا شد. جایزه‌ی دیگر نیز برای نرم افزار NetSuite SuiteCloud به عنوان بهترین راهکار زیرساخت پردازش ابری در سال 2010 اعطا شد.

شرکت نت سوئیت یک نرم افزار سی آر ام (CRM) نیز منتشر کرده است. در نهایت، در سال 2010 نرم افزار NetSuite CRM+  شرکت نت سوئیت به عنوان بهترین سیستم مدیریت ارتباط با مشتری معرفی شد.

در سال 2010 مجموعه نرم افزارهای Netsuite، جایزه بهترین محصولات مبتنی بر پردازش ابری در لندن را به دست آورد.

netsuitediagram
بسته‌ی وان ورلد NetSuite

رقبای نت سوئیت

شرکت نت سوئیت، در حال حاضر راهکارهای نرم افزاری بسیاری را برای صنایع مختلف ارائه میکند. راهکارهای مدیریتی و برنامه ریزی منابع انسانی طیف وسیعی دارد و در این مسیر با شرکت‌هایی چون SAP و SalesForce و از همه مهم‌تر شرکت Zoho، رقابتی سرسخت دارد.

نرم افزار اتوماسیون خدمات حرفه ای مایکروسافت (PSA) و نرم افزار AppExchange نیز از مهم‌ترین رقبای نت سوئیت هستند.

رقبای دیگر این شرکت، مایکروسافت و شرکت‌های Sage هستند که در حوزه‌ی سیستم تحویل محصولات با فناوری پردازش ابری فعال هستند.

مشاهده بیشتر: نرم افزار crm فارسی ایده‌آل کدام است؟

معایب نت سوئیت

یکی از نقاط ضعف راهکار مدیریت منابع انسانی این شرکت، محدود بودن مدیریت پیشرفته‌ی منابع انسانی است. انعطاف پذیری این راهکار، با قابلیت سفارشی سازی اودوو برابری نمی کند. همچنین کاربران اودوو بیش از 7 میلیون هستند که در مقایسه با Netsuite با 30 هزار کاربر، بسیار فراگیرتر بوده است.

مقایسه‌ی NetSuite با اودوو

نرم افزار اودوو نیز، نرم افزار ERP است که در فضای کلود کار می کند و از لحاظ ساختار بسیار به نرم افزار NetSuite شباهت دارد. اما اودوو قابلیت سفارشی سازی و انعطاف بیشتری نسبت به نت سوئیت دارد. اودوو تقریبا برای هر مورد کسب و کاری قابلیت سفارشی شدن را دارد.

مشاهده بیشتر: نرم افزار فروش و مدیریت فروش

خلاصه مطلب

همانطور که در مطلب هم به آن اشاره کردیم، نرم افزار نت سوئیت، مناسب سازمان های با مقیاس متوسط یا کوچک است. محصولات این شرکت نیز از طریق سیستم (Software-as-a-Service) ارائه می شود که در اصطلاح به آن «نرم افزار به مثابه خدمات»گفته می شود.

این نوع از نرم افزار در حقیقت، روشی جدید برای تحویل برنامه های کاربردی و نرم افزارها به مشتریان است.در این روش، مشتریان با استفاده از یک مرورگر اینترنتی، و البته از طریق فناوری های پردازش ابری (Cloud) به نرم افزار و داده های مربوط به آن دسترسی پیدا می کنند.

در این روش،دیگر نیاز نیست تا نرم افزار مورد نظر یک سازمان را مثل یک کالا بخرند و آن را بر روی رایانه های کارمندان نصب کنند.

این اعلان را به اشتراک گذارید