XRM چیست؟

قطعا شنیده‌ایم که قدرت Dynamics 365 در توسعه‌ی آن به عنوان XRM   است اما XRM چیست! در مقاله Dynamics 365 چیست اشاره کردیم که این پلتفرم در واقع یک XRM است که البته در ایران به عنوان CRM شناخته می‌شود. همانطوری که می‌دانید  CRM مخفف Customer Relationship Management  به معنی مدیریت ارتباط با مشتری است، این در حالی است که نرم افزار Dynamics 365 عملا یک XRM یا Extended Relationship Management به معنی مدیریت ارتباط توسعه یافته است. البته در برخی تعاریف XRM  را مخفف  Anything Relationship Management نیز می‌دانند که در آن x یک کمیت جبری به عنوان در برگیرنده­‌ی هرچیزی،  در نظر گرفته می‌شود. در هر دو تعریف، گسترش عملکرد پلتفرم CRM کلید اصلی است.  در ادامه بررسی می‌کنیم که قابلیت‌های XRM چیست ؟ و در مقایسه با  CRM چه برتری‌هایی دارد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

Microsoft Dynamics  از CRM  تا  XRM
 منظور از مدیریت ارتباط گسترده در XRM چیست ؟
تکنولوژی پایه XRM چیست ؟
نحوه  عملکرد  XRM چیست ؟
 سیستم XRM  چه کمکی به تجارت شما می‌کند؟
 راه حل‌های ‌XRM  برای پیاده‌سازی مدیریت روابط چیست؟
&Bit با Dynamics 365 XRM چه امکاناتی به شما می دهد؟

Microsoft Dynamics از CRM تا XRM

شرکت مایکروسافت اولین ورژن نرم‌افزار خود را با عنوان Microsoft CRM  در سال 2001 منتشر کرد و در نسخه‌های بعدی آن را  گسترش داد. به طوری که بعد از مدتی Microsoft CRM تنها یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری نبود بلکه به یک پلتفرم برای مدیریت تمامی ارتباط‌های حوزه‌ی کسب و کار تبدیل شد. سرانجام در سال 2018 مایکروسافت نرم افزار خود را به اسم Dynamics 365 و به عنوان XRM معرفی کرد.

بیشتر بدانید: مایکروسافت crm

xrm چیست

منظور از مدیریت ارتباط گسترده در XRM چیست ؟

در یک تجارت ما صرفا با مشتریان در ارتباط نیستیم و چنانچه صاحب یک کسب و کار گسترده باشیم با افراد و سازمان‌های مختلفی در ارتباط خواهیم بود. از طرفی بخش‌های مختلفی در سازمان وجود خواهند داشت که نیاز به مدیریت و برقراری ارتباطات یکپارچه دارند. در سیستم CRM مشتریان، محور اصلی فعالیت‌ها هستند. اما در XRM ، علاوه بر ارتباط با مشتریان، تمامی ارتباطاتی که در یک کسب و کار وجود دارند قابل  مدیریت هستند. حرف   X نه تنها مشتریان شما بلکه می‌تواند تأمین کنندگان، شرکا، رقبا، سرمایه گذاران یا در عصر اینترنت اشیاء (IoT) حتی ماشین‌ها و اشیاء نیز هستند.

xrm چیست؟

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، شما با یک XRM قوی مانند Dynamics 365 گزینه‌های بیشتری برای مدیریت کارکنان سطوح مختلف و بخش‌های مختلف سازمان دارید از جمله:

 • مدیریت مکاتبات اداری و قراردادهای تجاری
 • اداره‌ی دارایی‌ها و اموال
 • مدیریت منابع انسانی از قبیل جذب نیرو، مدیریت کارمندان
 • مدیریت پروژه‌ها
 • کنترل وظایف کارکنان یا تکنسین‌ها
 • مدیریت تامین‌کنندگان
 • مدیریت مشتریان
 • نظارت و کنترل برنامه
 • مدیریت ارتباط با شرکا و مشاوران
 • آنالیز رقبا
 • مدیریت ماشین آلات
 • مدیریت تمام اشیایی که به تجارت مربوط می شود

تکنولوژی پایه مایکروسافت در XRM چیست ؟

در تعریف اینکه XRM چیست باید توجه داشت که  XRMبه توسعه پذیری پلتفرم CRM که بر روی آن ساخته شده است، بستگی دارد. Microsoft Dynamics CRM در حال حاضر قوی ترین پلتفرم XRM موجود است چرا که در زیرساخت خود از  Microsoft  .NET  ,Framework بهره می‌برد. فریم ورک .Net این امکان را فراهم می‌کند که Dynamics 365 با یک معماری منعطف به آسانی قابلیت توسعه‌پذیری و سفارشی کردن را داشته باشد.

نحوه عملکرد XRM چیست ؟

در XRM  با توجه به نوع رویکردی که در نظر می گیریم نوع شبکه سازی و فرآیند مرتبط با آن تعریف می‌شود. از آنجا که  XRM برای مدیریت گسترده‌ی روابط به کار می‌رود این رویکرد می‌تواند یک شیء ، پروژه یا نشانی پایگاه داده باشد.

نشانی: با توجه به اطلاعات مشتریان، تأمین کننده یا شرکا ایجاد می شوند. ایجاد فرآیند قراردادها و مکاتبات اداری یکی از نمونه‌های این رویکرد است.

پروژه: در برخی موارد یک پروژه محور اصلی تعیین می‌شود و افراد، اسناد، فعالیت ها و اطلاعات مربوط به آن به صورت شبکه توسط XRM تعریف و مدیریت می‌شود.

اشیاء: یک شی مانند وسایل نقلیه یا هر نوعی از اشیا به عنوان محور فرآیند قرار می‌گیرد. در این حالت کاربران و هر نوع فعالیت مرتبط با آن شی ایجاد می‌شود.

سیستم XRM چه کمکی به تجارت شما می‌کند؟

تا اینجا بررسی شد که مدیریت ارتباط گسترده با  XRM چیست اما این پلتفرم چطور می‌تواند به موفقیت کسب و کار ها کمک کند؟

XRM  با قدرت بالایی که برای مدیریت هر  چیزی ارائه می‌دهد، می‌تواند فرآیند تجارتی را با سرعت بیشتر و در عین حال دقیق‌تری به سود بالا و ارزش‌آفرینی مناسب برساند. به طور کلی عملکرد این پلتفرم در جنبه‌های زیر مفید خواهد بود:

بالا بردن کیفیت عملکرد: تمام فعالیت‌های افراد مرتبط با تجارت شما همواره مورد آنالیز قرار می‌گیرند و اطلاعات آنها به روز می‌شود.

-صرفه جویی در هزینه:  به جای اینکه مدیریت هر بخش از فرآیند تجاری به صورت جداگانه و با هزینه‌ی بیشتری انجام شود می‌توان از  XRM  به عنوان یک نرم افزار مرکزی استفاده کرد.

-بستن شکاف‌های فرآیند تجاری: وقتی یک برنامه و نقشه جامع از کلیه فرآیندها و فعالیت‌های داشته باشید به سادگی می‌توان نقاط ضعف و شکاف‌ها را شناسایی و بر طرف کرد.

-صرفه جویی در زمان: تمامی روابط در سطوح و بخش‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند و کاملا شفاف و در زمان کوتاهی در دسترس کارکنان و مدیران قرار می‌گرند.

-امکان تحلیل: به دلیل شبکه سازی روابط پیچیده و مختلف در شرکت امکان تحلیل روند رشد سازمان فراهم است.

راه حل‌های ‌XRM برای پیاده‌سازی مدیریت روابط چیست؟

تا اینجا به طور کامل با سیستم مدیریت ارتباط گسترده یا XRM آشنا شدیم و دانستیم مزایای XRM چیست.  در ادامه بررسی می‌کنیم که  XRM  با چه ویژگی‌هایی مدیریت هر نوع رابطه‌ای را میسر  می‌سازد.

1. برای استفاده از XRM دانش خاصی نیاز ندارید. XRM شامل ساختار داده و فرآیندهایی است که از قبل موجود است و در بیشتر برنامه های تجاری استفاده می‌شود. بنابراین می تواند یک شروع عالی و ساده برای شما فراهم کند.

2. این پلتفرم با بسیاری از برنامه‌ها از جملهOutlook ، Sharepoint ، OneNote و Office  و Excel یا برنامه های جانبی دیگر ادغام می‌شود.  در نتیجه یک راه حل قدرتمند با کمترین هزینه و بیشترین انعطاف را ارائه می کند.

3. توسعه دهندگان مجبور نیستند نرم افزار LOB ( Line of Business)  را از ابتدا بسازند. برنامه‌های کاربردی سفارشی تا 80 درصد از نیازهای هر سامانی را برطرف می کند و برای 20 درصد باقی‌مانده قابلیت توسعه پذیری هسته مرکزی پلتفرم نیازهای یک شرکت را به سرعت و به صرفه تأمین می‌کند. زیرا در این موارد ایجاد تغییرات سفارشی برای پلتفرم لازم است.

4. XRM سیستم اتوماسیون پیشرفته‌ای ایجاد می‌کند و جایگزین  بسیاری از کارهای حیاتی یا یکنواختی است که  توسط کارمندان به صورت دستی انجام می‌شوند.

5. XRM  می توانند مطابق با نیازهای هر سازمانی، صرف نظر از اندازه، مقیاس مورد استفاده قرار بگیرد. در ابعاد گسترده نیز از مقیاس پذیری بالایی برخوردار است.

6. یکپارچه سازی و گردش کار قدرتمند از ویژگی‌های اصلی پیاده سازی XRM  است. بنابراین شرایط مناسبی برای گردش‌ کار، گزارش‌دهی، مدل‌سازی داده و خدمات وب ارائه خواهد شد.

7. با اتصالات SSL برای انتقال داده و غیره، دسترسی به اطلاعات حساس را می‌توان محدود کرد. و بدین ترتیب یک سیستم امنیتی قوی شکل می‌گیرد که از داده‌های کاربران و اشیا محافظت می‌کند.

 &Bit با Dynamics 365 XRM چه امکاناتی به شما می دهد؟

با توجه به مطالب گفته شده به خوبی مشخص شد که XRM چیست. در واقع  با XRM شما تصویر روشنی از روابط خود و شبکه‌های متصل به شرکت خود خواهید داشت. شرکت &Bit در راستای پیشبرد کسب و کار شما قابلیت‌های مختلف Dynamics 365 XRM را با توجه به نیازهای داخلی کشور ارائه می‌دهد. با استفاده از قابلیت سفارشی سازی در XRM قوی‌ Dynamics 365 شما می‌توانید تمامی بخش‌های مورد نیاز سازمان خود را در نرم افزار ایجاد و یا بخش‌هایی که مورد نیازتان نیست را حذف کنید.

همچنین برای مدیریت بخش‌های زیرمجموعه، تامین کننده‌ها یا مشتریان خود می‌توانید از امکان پورتال نرم افزار استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این قابلیت مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

چنانچه کسب و کار شما در زمینه خدمات در محل (حضور تکنسین در محل مشتری) باشد، با استفاده از امکانات نرم افزار می‌توانید منابع و نیروهای خود را در بهینه‌ترین حالت مدیریت کرده و تقویم کاری دقیقی را تنظیم کنید.

در صورتی که نیاز داشته باشید از زبان فارسی در ساختار پنل کاربری استفاده کنید، قابلیت فارسی سازی راهگشای شرکت شما خواهد بود.

این اعلان را به اشتراک گذارید